Atatürk büstüne çirkin saldırı

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Tekirdağ’da okullarda Atatürk büstüne yapılan saldırılar nedeniyle duruma tepki göstererek, “Adalet Bakanlığı’na ve Cumhuriyet savcılarına sesleniyoruz; bu tür alçakça saldırıları ‘münferit’  saldırıları gerçekleştirenleri ‘meczup’ diye nitelendirerek salmaktan vazgeçin” dedi

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi’nde Yeni Çiftlik Nizamettin Demirdöven İlköğretim Okulu’nda ve yine aynı ilçede bulunan Belediye Ortaokulu ve Opet Anadolu Lisesi’nde Atatürk büstüne yapılan saldırılarla ilgili açıklama yapan Başkan Zobar, duruma tepki gösterdi.

Zobar, söz konusu saldırının açık bir provakasyon girişimi olduğunu belirterek, “Tekirdağ’da Yeni Çiftlik Nizamettin Demirdöven İlköğretim Okulu’nda Atatürk büstüne yapılan saldırının ardından iki okulda daha Atatürk büstleri yobazlar tarafından tahrip edilmiştir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu saldırılar, daha önce benzer hadsizlikler cezalandırılmayarak teşvik edilmiştir ve aslolan bu saldırıların kimler tarafından yapıldığı değil, saldırganların ortak zihniyetidir. Bu durum halkımızın ortak değerine bir saldırı ve açık bir provakasyon girişimidir. Her hadsiz saldırının arkasından yetkililerce ve AK Parti’ye yakın basın organlarınca saldırganların ‘meczup’, ‘akli dengesi yerinde olmayan’ olarak nitelendirilmesi de tesadüf değildir. Durumu hafifletmek ve saldırganların cezasız bırakılmasına zemin hazırlama amacı taşıyan bu ortak söylem, gerçeği yansıtmamaktadır. Saldırganın bıraktığı notta, Atatürkçülük için ‘gizli bir putperest dini’ yazdığı dikkate alınırsa, burada akli dengesi yitmiş birinin hezeyanı değil, bir yobazın korkunç bir cüretle aldığı karar olduğu görülecektir. Eğitim-İş olarak bu tür saldırıları ve hakaretleri hiçbir zaman cevapsız bırakmadık. Tepki gösterdik, yargıya taşıdık ve takipçisi olduk” ifadelerini kullandı.

Bu ve benzeri saldırılara sessiz kalmayacaklarını hatırlatan Zobar, şöyle dedi: “Herkes bilmelidir ki Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarına, Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesi vermiş, diğer mazlum uluslara da bağımsızlık ateşi yakmış, ulusumuzun ‘kurtarıcısı’ da ‘Büyük Önderi’ de Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cumhuriyeti ve devrimlerini, laikliği ve Atatürk’ü son kişi kalana kadar savunacak olanlar da yine bu milletin çocuklarıdır. Adalet Bakanlığı’na ve Cumhuriyet savcılarına sesleniyoruz; bu tür alçakça saldırıları ‘münferit’  saldırıları gerçekleştirenleri ‘meczup’ diye nitelendirerek salmaktan vazgeçin. Eğitim-İş olarak Ulu Önderimize yönelik bu ve benzeri saldırılara asla izin vermeyecek, sistematik olarak yapılan bu itibarsızlaştırma faaliyetlerine asla sessiz kalmayacağız”