Zobar, “Seminerlerden vaka haberleri geliyor”

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, okullarda kadrolu ve kalıcı temizlik personeli hizmetlerinin sağlanamaması nedeniyle eğitim seminerlerine katılan öğretmenlerin sağlığı nasıl korunacağı ve okullarda hijyenin nasıl yapılacağının belirsiz olduğunu belirterek, “Gerekli adımlar atılmazsa, Koronavirüsün kuluçka alanı eğitim olacak” ifadelerini kullandı.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, öğretmenlerin eğitim seminerlerinden vaka haberleri geldiğini belirterek, okulların pandemi koşulları hakkında açıklamada bulundu

“EĞİTİM SEMİNERLERİNDEN VAKA HABERLERİ GELMEKTEDİR”

Okullarda hijyen konusunda önlem alınmamasını eleştiren Başkan Zobar, “Tüm dünya ülkelerine bir kabus gibi çöken Korona salgını, ülkemizdeki tablonun daha da kötüleşeceğinin sinyallerini vermektedir. Pandemi de eğitimin nasıl sürdürüleceğine ve alınacak önlemlere dair MEB’in yaptığı açıklamalar, Hazine’den kendisine ek bütçe verilmemesi ve MEB’in bu konuda basiretsiz davranması nedeniyle havada kalmaktadır. Gelinen noktada; Online olarak yapılabilecekken, itirazlarımıza rağmen fiili olarak yapılması kararlaştırılan öğretmen eğitim seminerlerinden vaka haberleri gelmektedir. Öğretmenlere, kaymakamlarca filyasyon görevleri dayatılmaya devam edilmektedir. Kronik hastalığı bulunan, hanesinde yaş itibariyle risk grubunda olan insanlarla yasayan öğretmenlerin bazıları, ancak gönüllülük esasıyla yapılabilecek bu görevlendirmelere zorlanmaktadırlar” dedi.

“ÖĞRETMEN AÇIĞININ İTİRAFINA RAĞMEN ATAMALAR YAPILMAMIŞTIR”

Okullarda kalıcı ve kadrolu temizlik personellerin sağlanamadığına değinen Başkan Nedim Zobar, “Öğretmenlerin asli görevleri dışında zorunlu görev verilmesi kabul edilebilir olmadığı gibi uzmanlık alanı dışındaki görevlerde yaşanacak sorunların telafisi de mümkün olmayacaktır. Bakanlık öncelikle öğretmenlerine sahip çıkmalıdır. Bu zorlamaların önüne geçilmesi için diğer bakanlıklarla gerekli görüşmeleri yapmalı, gönüllülük esasına göre yapılması gereken görevlerle ilgili kamuoyunu ve eğitim çalışanlarını bilgilendirmelidir. Eğitim-İş olarak defaten uyarmamıza rağmen okullara kalıcı, kadrolu temizlik personelleri sağlanmamıştır. Bu haliyle okullarda hijyenin nasıl sağlanacağı sorusu, cevapsız biçimde önümüzde durmaktadır. Sınıflar seyreltilerek, öğrenciler vardiyalara bölünerek yüz yüze eğitim verilecekse, ortaya çıkacak öğretmen açığının nasıl kapatılacağı da belirsizdir. Zira, pandemiden önce bile açıkladığı raporlarla öğretmen açığı bulunduğunu itiraf eden MEB, bu koşullara rağmen hâlâ ek öğretmen ataması yapmamıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un dilinden düşürmediği online eğitimin de altyapısı sağlanmamıştır. Daha önce uyardığımız üzere, eğitimde fırsat eşitliği ilkesi nedeniyle her öğrenciye ücretsiz internet ve tablet ya da bilgisayar sağlanması hususunda herhangi bir adım atılmamıştır” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN, EĞİTİMCİLERİN, VELİLERİN VE TÜM TOPLUMUN SAĞLIĞI RİSKE ATMAKTADIR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın net cevaplar veremediğini işaret eden Zobar, “Üyelerimizden aldığımız bilgiye göre genel olarak her sınıftan ancak 4-5 öğrenci online eğitime düzenli katılmaktadır. Her sınıfta en az 30 öğrenci olduğu düşünüldüğünde, öğrencilere teknolojik imkanlar tanınmazsa bir eğitimden söz edilemeyeceği daha net görülmektedir. Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanlığı halâ okulların açılıp açılmayacağına, yüz yüze eğitim verilecekse bunun pandemi açısından nasıl organize edileceğine, online eğitim verilecekse bu altyapı ve imkan eksikliklerinin nasıl giderileceğine, okulları ve içindekileri salgından nasıl soyutlayacağına net cevaplar verememektedir. Eğitim-İş olarak uyarıyoruz; bu belirsizlik, eğitimcilerin, öğrencilerin, velilerin ve dolayısıyla tüm toplumun sağlığını riske atmaktadır. Tek bir yurttaşımızın sağlığı dahi, hükümetin “her şey yolunda” imajı verme cabalarından kıymetlidir. Bakanlığı,  ikazlarımızı dikkate alarak rasyonel ve net kararlar vermeye, bu kararlara gereken bütçe açısından ihtiyacı karşılayacak talep kar olmaya çağırıyoruz. Yoksa çok geç̧ olacak ”dedi.

Erkan Ekşi

Kaynak:edirnesonhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir