BOĞAZİÇİLİLERİ KATLİAMLA TEHDİT EDEN DEKANI YARGIYA TAŞIDIK

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektöre ilişkin protestolar da, protestoculara eziyetler de sürerken, her yeni gün akademinin AKP eliyle nasıl çamura batırıldığını gösteren gelişmeler yaşanmaktadır.

Bunların son ve en vahim örneği Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Cevdet Kılıç’ın skandal sosyal medya paylaşımı olmuştur.

Bu şahıs, sosyal medya hesabından “Siz hani bir ayı geçti eylem yapıyorsunuz ya. Biz eylem falan yapmayız. Bir gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz” yazarak, üniversiteler için özerk ve demokratik bir işleyiş isteyen her yurttaşı katliamla tehdit etmiştir.

Yani Boğaziçi öğrencileri uydurma gerekçelerle “halkı kin ve nefrete sürüklemek” suçlamasına maruz kalırken, demokratik bir üniversite isteyen akademisyenler öğrencilerine yazdığı destek metinlerinde kılı kırk yararken, bir dekan alenen katliam çağrısı yapabilmektedir.

Bilim ve düşüncenin evi olan üniversitelerin normalde kapısından bile geçemeyecek olan, Anayasa’yı ve onun güvence altına aldığı hakları hedef aldığında ne olacağını bilmeyen, mesajından anlaşıldığı üzere soru eklerinin ayrılması gerektiğini bilecek kadar bile anadiline hakim olmayan bu şahsın bir üniversitede dekan olması, bilimin ve liyakatin hakim olduğu üniversiteler için yapılan protestoların haklılığını bir kez daha tasdiklemiştir.

Dini öğretiler için kurulan bir fakültenin başına dizi replikleriyle katliam tehditleri savuran bu şahıs neden ve nasıl dekan olarak atanmıştır?

Dekan Cevdet Kılıç’a bir hatırlatmamız var: Akademisyenlerin kanlarında duş alacağını söyleyen bir mafya bozuntusu şu anda kaçabileceği üçüncü ülkeyi arıyor. Türkiye’deki laik, bilimsel, demokratik ve parasız eğitim mücadelesi başarıya ulaştığında, sen ve senin gibiler sadece kötü hatıralardan ibaret olacaksınız. Çünkü her zamanki gibi tarih, sizin gibi ülkenin evlatlarını öldürmek isteyenleri değil, onlara bir gelecek sunanları yazacaktır.

Eğitim-İş olarak dekan Cevdet Kılıç hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu ve normalde resen başlaması gerektiği halde ancak bizlerin başvurusuyla oluşan hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir