ÖĞRETMENLER KORONA OLDU…!!!

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Edirne’de Ocak ayının son haftasında yüz yüze eğitime başlayan destekleme ve yetiştirme kurslarındaki öğretmenlerin korona virüsüne yakalandığını açıkladı. Zobar, eğitimdeki tüm çalışanların 1 Mart’tan önce aşılanması gerektiğini belirtirken; “Yüz yüze eğitim kararını, aşılama takvimini rasyonel biçimde ayarladıktan ve gerekli tüm tedbirlerin tamamlandıktan sonraya ertelemelisiniz” dedi.
Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Edirne Şubesi, korona virüsü salgınına rağmen 1 Mart Pazartesi günü eğitim öğretime başlayacak ilkokul, ortaokul ve liselere dikkat çekerek eğitim çalışanlarının aşılanması ve okullarda tedbirlerin alınmasını talep etti.
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Ocak ayının son haftasında okullarda destekmele ve yetiştirme kurslarının yüz yüze eğitime başladığını hatırlatırken; öğretmenler ve eğitim çalışanlarına aşılama yapılmadığını belirtti. 15 Şubat Pazartesi günü de köy okulları ile bağımsız anaokullarının yüz yüze eğitime başladığını söyleyen Zobar, taşımalı eğitimdeki öğrenci servislerinde herhangi bir değişiklik olmadan taşıma işleminin gerçekleştirildiğini vurguladı. Korona virüsü salgınına karşı köy okullarının en büyük şansının öğrenci sayılarının az olması ile açıklayan Zobar, 1 Mart Pazartesi gününden itibaren ilkokullarda tüm sınıfların, ortaokullarda 8’inci sınıfların, liselerde 12’nci sınıfların ve meslek liselerinde tüm sınıfların yüz yüze eğitime başlayacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Şubat ayı sonunda öğretmenlerin aşılanmaya başlayacağını söylemesine rağmen aşılama konusunda henüz bir planlama yapılmadığını belirten Zobar, bütün eğitim çalışanlarının aşılanarak ve tedbirler alınarak okulların açılması gerektiğini vurguladı.
“ÇOK BÜYÜK EKSİKLER VAR”
Milli Eğitim Bakanlığı’na korona virüsü tedbirleriyle ilgili tepki gösteren Zobar; “Eğitim çevrelerinden ve velilerden gelen tüm itirazlara rağmen ‘dediğim dedik’ biçimde, pandemiye yönelik tüm adımlar atılmadan yüz yüze eğitime geçen Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki aşı trafiğini de düzgün yönetememektedir. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılamasına yönelik yüz yüze eğitime katılacak öğretmenler başta olmak üzere bir liste hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na ilettiklerini ve bu liste uyarınca aşılamanın Şubat’ın son haftası başlayacağını söylemiştir. Bu açıklama bir müjde gibi sunulsa da bilinmelidir ki ancak kötünün iyisidir. Çünkü MEB’in mantığında çok büyük eksikler bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
“ÖĞRETMENLER KORONA’YA YAKALANDI”
Zobar, aşılama uygulamasının çok geç başladığını söylerken; “Okullar 1 Mart’ta açılacak, ancak öğretmenler için aşının koruyuculuğu oluşmayacaktır. Çünkü Şubat sonunda yüz yüze eğitime girecek tüm öğretmenler aşılansa bile, bu ancak aşının ilk dozudur. Oysa bilindiği üzere aşının koruyuculuğu için iki dozun da tamamlanması ve bağışıklığın oluşması için gereken süreyi riskten uzak şekilde beklemek gerekmektedir. Ayrıca Ocak ayının son haftasında okullarda destekleme ve yetiştirme kursları zaten yüz yüze eğitime başlamıştır. Üç haftadır devam eden destekleme ve yetiştirme kurslarında Kovid-19 vaka haberleri gelmeye başlamıştır. Edirne’de geçen hafta destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan bazı öğretmenlerimiz Kovid-19’a yakalanmıştır ve tedavilerine başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Şubat ayının son haftasına öğretmenlerimiz aşılanacak sözünün gerçekleşmemesi ve henüz bir adımın atılmaması tehlikenin boyutlarını göstermektedir” dedi.
“EĞİTİMİN TÜM EMEKÇİLERİ AŞILANMALI”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın sadece öğretmenlerden bahsederek yaptığı açıklamaların, diğer eğitim emekçilerinin düşünülmediğinin ispatı olduğunu belirten Zobar; “Oysa eğitim bir bütündür; okul, onu var eden tüm bileşenleriyle yekparedir. Tüm kamuoyunun itirazına rağmen yüz yüze eğitim başlatılıyorsa, idari personel, temizlik çalışanları yani eğitimin tüm emekçileri de aşılanmalıdır. MEB, bu kararında bulaş riskinin oluşacağı sınıfların okulun tümü için tehlike olduğunu belli ki hesap etmemiştir. Oysa okullarda eğitimin başlamasıyla tüm eğitim emekçilerinin canı tehlikeye girecektir. Böylesi bir gerçeklikte insanların canına meslek gruplarına göre değer biçmek, en hafif tabirle vicdansızlıktır” sözlerine yer verdi.
“YA ERTELEYİN YA DA AŞILATIN”
Zobar, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yaparken; “Yüz yüze eğitim kararını, aşılama takvimini rasyonel biçimde ayarladıktan ve gerekli tüm tedbirlerin tamamlandıktan sonraya ertelemelisiniz. Eğer bu konuda biz eğitim çevrelerinin itirazlarına yine kulak tıkayacaksanız, en azından canını riske attığınız tüm eğitim emekçilerini derhal aşılatmalısınız. Bu gerçeklik çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’na yolladığınız listeyi acil olarak güncellemelisiniz. Daha önce söyledik, bir kez daha söylüyoruz; kaçan derslerin telafisi mümkündür ancak tek bir canın bile telafisi olmayacaktır. Bu acı sorumluluğu almayın” diye konuştu.