Eğitim-İş’ten andımız kararı

Eğitim-İş’ten andımız kararı

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Eğitim-İş Genel Merkezi tarafından alınan karar doğrultusunda Eğitim-İş Sendikası’na üye olan okullarda öğrenci andının okutulacağını söyledi.

Danıştay 8’inci dairesi, 19 Ekim 2018’deki kararıyla değişikliği iptal etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), kararı temyiz ederken, andın yeniden okutulmayacağı açıklanmıştı. Temyiz üzerine dosya, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görüşüldü. Kurul, bakanlığın itirazını oyçokluğuyla kabul ederek Danıştay 8’inci Dairesi’nin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı.

Tartışması devam eden öğrenci andıyla ilgili Eğitim-İş Sendikası’ndan yeni bir hamle geldi. Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, alınan karar doğrultusunda sendikaya üye olan okullarda öğrenci andının okunacağını kaydetti.

Zobar, yaşanan gelişmeleri aktararak, “Her iki lafından birisi ‘milli’ olan AK Parti’nin, milli duyguları pekiştirmesi, ulus olmanın değerini hatırlatması için okullarda okutulan Öğrenci Andı’nı siyasallaştırdığı yargı aracılığıyla kaldırması, Başöğretmen Atatürk’ün izinde olan biz Eğitim-İş’lileri durduramayacaktır. Eğitim-İş sendikası genel merkezi; tarihinden, öğretmenlik mesleğinin özünden, ilkelerinden ve en önemlisi Cumhuriyet’in değerlerinden aldığı güçle bir karar almıştır. Bilindiği üzere MEB’in 2013’te bir yönetmelik değişikliğiyle okullardan Öğrenci Andı’nı kaldırmasının ardından sendika olarak başlattığımız hukuk mücadelesi, 8 yıllık bir hukuki sürecin ve birbirini takip eden hukuksuzlukların ardından ne yazık ki Türk Ulusu aleyhine sonuçlanmıştır. Sendikamızın açtığı dava sonucunda Danıştay 8.Dairesi 2018’de, tam da sendikamızın gerekçelerini sıralayarak Andımız’ın okutulmama kararını bozmuş, ancak bu karar MEB tarafından uygulanmamıştır. Temyize götürülse de bozulana dek bir Danıştay kararına uyma zorunluluğu olduğu halde, MEB Andımız’ı yine okutmamış ve sendikamız bu yolla yasayı çiğneyen MEB yöneticileri hakkında da dava açmıştır. Ne acıdır ki yaşanan hukuki süreç, son olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Andımız’ın kaldırılmasını onaylayan kararıyla son bulmuştur” ifadelerini kullandı.

Hukuki süreci başından beri takip ettiklerini de kaydeden Zobar, “Birkaç gün önce alınan ve daha davacı taraf olan Eğitim-İş’e bile ulaştırılmadan havuz medyada müjde gibi sergilenen bu kararın bizim nezdimizde yasal, ancak meşru olmadığını ilan etmiştik. Eğitim-İş olarak daha ilk gün “Andımız’ı siyasallaşmış yargıya kurban etmeyeceğiz” demiştik. İşte bugün bu sözümüzün gereğini yapacağımızı açıklıyoruz. Eğitim-İş genel merkezinin aldığı karar doğrultusunda ilkokul ders kitaplarında da yer alan Andımız’ı, bütün yurtta Eğitim-İş’e üye eğitim emekçilerinin mesai harcadığı her ilkokul sınıfında okutacağız. Andımız’ı da, Cumhuriyet’in değerlerini de, ilkelerini de, kurucularını da hatırlatacak, aşılayacak, öğreteceğiz. Atatürk’ün her zaman güvendiği Türk gencinin, O’nun ‘açtığı yolda, gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürüyeceğine’ emin olacak, bu yürüyüşe eşlik edeceğiz” şeklinde konuştu.