Aşısız eğitim isyanı

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Türkiye’nin koronavirüse karşı kısmi kapanma dönemine girmesiyle bazı kademelerde eğitimlerin yüz yüze sürmesiyle ilgili açıklama yaparak, “Aşıları yapılmadan öğretmenleri yüz yüze eğitime zorlamak cinayettir. Yüz yüze eğitimin sürdüğü sınıflara virüs girmeyecek mi?” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı ardından açıkladığı kararlarla, Türkiye koronavirüsle mücadelesinde artan vaka sayıları nedeniyle kısmi kapanma dönemine girdi. Buna göre, eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

Henüz aşı yaptıramayan öğretmenlerin söz konusu kararla tehlikeye atıldığını belirten Zobar, “Eğitim emekçileri söz verildiği gibi aşılanmadan başlatılan ve ‘Bu yaşam hakkı ihlalidir’ uyarılarımıza rağmen inatla sürdürülen yüz yüze eğitim de, bu yeni kararla sadece kısmi olarak durdurulmuştur. Pandemi süresince yeterli tedbiri alamayan, kaynak ayıramayan MEB, her seferinde çözümü en son olması gereken okulları kapatmakta bulmuş, aşı konusunda da gereğini yapamamıştır. Ortaokullarda 8.sınıflarda, liselerde 12.sınıflarda, sınava hazırlanan bu sınıfların öğrencileri için düzenlenen kurslarda ve okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime devam edeceği ilan edilmiştir. 8. ve 12. sınıflar, okul öncesi, halk eğitim merkezi öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri yüz yüze eğitime devam edecekse, neden sadece ilkokul öğretmenlerinin aşılanacağı anlaşılamamıştır. Köy okullarının, özel eğitim kurumlarının, özel kursların faaliyet gösterip göstermeyeceği de netleştirilmemiştir. Yani yine kara düzen bir karar alınmış, ‘ben yaptım olducu’ bir anlayışla uygulamaya konmak istenmektedir. Her şeyden önemlisi: öğretmenlerin henüz 10’da biri bile aşılanmamışken, (açıklanan son rakamlara göre) kaba bir hesapla ülkede sadece 1.5 milyon insanımıza yetecek kadar aşı kalmışken, yüz yüze eğitimin başladığı 1 Mart’tan bu yana resmi rakamlara göre bile 26 öğretmenimiz salgın nedeniyle yaşamını yitirmişken iktidar hala yanlıştan dönmemekte, okulları tümüyle kapatmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na uyarıda bulunan Zobar, öğretmenlerin aşılarının yapılana kadar eğitim sürecinin tamamen durdurulması gerektiğine dikkat çekerek, “8. ve 12. sınıflara dair bu karara ilişkin ‘sınav hazırlığı’ bahanesine sığınılırken, okul öncesi kurumların salgına ve aşısızlığa rağmen neden açık tutulduğuna dair bir bahane bulmaya bile lütfedilmemiştir. Tek bir eğitim emekçisinin değil canını, alın terini bile hiçbir şeye değişmeyecek olan Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Okul öncesi öğretmenlerinin, 8. ve 12. sınıf öğretmenlerinin, özel eğitim öğretmenlerinin virüse doğal bir bağışıklığı yoktur. Belki şaşıracaksınız ama okul öncesi öğretmenleri bakıcı değil eğitim emekçileridir! Aşıları yapılmadan onları yüz yüze eğitime zorlamak, cinayettir! Eğitimin ne uzaktan, ne yüz yüze halini planlayabilen MEB’i uyarıyoruz: Yapılması gereken yüz yüze eğitimin tamamen durdurulması ancak öğretmenlerin ve diğer bütün eğitim çalışanlarının da aşılanmaları bittikten sonra başlatılmasıdır” dedi.