Yüz yüze eğitime ara için dilekçe

Eğitim-İş Edirne Şubesi Covid-19 salgınında okullarda alınamayan önlemler ve eğitimcilerin aşılanmaması nedeniyle taleplerini Valiliğe iletilmek üzere bir dilekçeyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sundu…

Eğitim-İş Sendikası Genel Merkezi Covid-19 salgınında okullarda alınamayan önlemler ve eğitimcilerin aşılanmaması nedeniyle ‘Dilekçe Verme Eylem Kararı’ aldı. Eğitim-İş Edirne Şube yönetimi de taleplerinin Valiliğe iletilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak iletti.

Eğitim-İş Sendikası Genel Merkezi Covid-19 salgınında okullarda alınamayan önlemler ve eğitimcilerin aşılanmaması nedeniyle ‘Dilekçe Verme Eylem Kararı’ aldı. Eğitim-İş Edirne Şube yönetimi de taleplerinin Valiliğe iletilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak iletti. Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, eyleme katılmak isteyen öğretmenlerin bu haftadan itibaren dilekçelerini Valiliklere iletilmek üzere okul müdürlüklerine vermeye başladığını açıkladı. Zobar, konuyla ilgili basın açıklamasında da şunlara yer verdi:

“YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİ”

“​Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok meslektaşımızın öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Pandemi sürecinde bir çok kez yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitim süreci uygulanmıştır. Gelinen noktada 2 Mart 2021 tarihi itibariyle sürecin İl Hıfzıssıhha Kurulları kararlarına göre yürütülmesine karar verilmiş ve valilikler ile diğer kurumların sorumluluğuna bırakılmıştır.

Salgına ilişkin iki önemli unsur söz konusudur. Bunlardan birincisi maske, mesafe ve temizlik tedbirlerinin alınması ikincisi ise aşılama uygulamasının tamamlanmasıdır. Her iki konuya ilişkin olarak da idare bakanlıklar, valilikler, kaymakamlıkla ve diğer idari birimler tarafından tedbir alınması gerekirken yeterli tedbirler alınmaksızın yüz yüze eğitim süreci yürütüldüğü görülmektedir.

Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir. Pandemi yayılımının mutant virüslere de bağlı olarak hızla arttığı, bulaşıcılığın ve hastalanma riskinin küçük yaşlara kadar bilinmektedir.

İlimizdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar verme merci olan Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesi gerekmektedir. Eğitim öğretim iş kolunda örgütlü bir sendika olarak tekrar dile getiriyoruz, eğitimin telafisi mümkündür, ancak tek bir canın bile telafisi olmayacaktır.”