Öğretmenler kahvaltıda bir arada

Eğitim-İş Edirne Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında bir araya geldi. Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara değinerek, “Üniversite sıralarında dirsek çürüten yarım milyona yakın gencimiz, atanmadığı için mesleğine kavuşamamanın hayal kırıklığı içinde” dedi.

Eğitim-İş Edirne Şubesi, 24 Kasım Öğretmen Günü nedeniyle önceki gün üyeleriyle kahvaltı masasında buluştu. Sendika üyelerinin yanı sıra öğretmenlerin ailelerinin de katıldığı etkinlik kentteki bir otelde düzenlendi. Programda ayrıca Eğitim-İş üyesi olarak emekli olan öğretmenlere de plâket takdim edildi.

 

Burada bir açıklama yapan Akçay, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği ‘Başöğretmen’ unvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” dedi ve şöyle devam etti:

“Kutlanmaya başladığı 1981 yılından beri biz eğitimcilerin yüzünü en çok güldüren tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü, maalesef birkaç yıldır öğretmenler tarafından eskisi gibi coşkuyla değil, buruk bir gülümsemeyle karşılanmaktadır. Öğretmenin bir türlü çözüm getirilmeyen problemlerine, eğitimin sermaye ve gericilerin talanına açılmasından sonra, bu sene bir de ekonomik kriz eklenmiş, öğretmenlerin yaşamı daha da zorlaşmıştır. Dünyanın en kıymetli mesleği olan öğretmenliği yapmak için üniversite sıralarında dirsek çürüten yarım milyona yakın gencimiz, atanmadığı için mesleğine kavuşamamanın hayal kırıklığı içinde yaşama tutunmaya çalışmaktadırlar. Kamuda mesleğini icra eden öğretmenlerimiz, keyfi disiplin cezaları, sürgün niteliğinde görevlendirmeler ve liyakatsiz atanan yöneticilerin mobbingine maruz kalırken, özel okullardaki meslektaşlarımızdan AVM’lerde okul tanıtımı yapmaları bile istenir hale gelmiştir. Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır”

“Öğretmenlere kıymet vermek yılda 1 kez olmaz”

Akçay, öğretmenlerin yılda bir kez hatırlanacak iş yapmaktan daha değerli bir görevi yerine getirdiklerini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Kamu emekçilerine yüzde 5 oranında ücret artışı reva gören iktidar, doğalgaz, elektrik gibi mecburi tüketim kalemlerine yüzde 60 ve temel gıda malzemelerine yüzde 40-50 zam yapmıştır. Siyasi erk yanlış ekonomi politikalarıyla kendi yarattığı krizi de emekçiye fatura etmiş, öğretmenler de bu ocak söndüren ekonomik tablodan payını almıştır. Öğretmene yaşatılan bu ekonomik eziyete, 3600 ek göstergenin seçim kampanyaları sırasında dillerden düşürülmemesine rağmen hala verilmemiş olması da eklenmiştir. AK Parti’nin getirdiği 4+4+4 garabetiyle zaten ağır tahribat yaşayan eğitim sistemi, gerici müfredat; tarikatların vakıf adı altında okullara sokulması; büfe açar gibi özel okul açılmasına imkân tanınması; yap-boz haline getirilen sınav sistemi; çağın gereklerine değil sermayenin ihtiyaçlarına göre atılan adımlar; ikili eğitim ve taşımalı eğitim utancının hala sürdürülmesi gibi rahatlıkla uzatılabilecek bir liste nedeniyle öğretmenler için de cehenneme dönmüştür. Meslek itibarı zayıflatılan, statüleri düşürülen öğretmenler, çok kolay tehdide uğrar, şiddete maruz kalır hale gelmiştir. Öğretmenlere bu tabloyu reva gören yöneticiler bilmelidir ki bugün Öğretmenler Günü vesilesiyle söyleyecekleri güzel sözler öğretmenler için ikiyüzlülükten başka bir anlam ifade etmeyecektir. Öğretmenlere kıymet vermek, bunu söylemekle, yılda bir kez hatırlamakla değil, onların haklarını teslim etmekle, akıllarına ve yaşamlarına değer vermekle olur”

Geleneksel kahvaltı etkinliğine Genel Merkez Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Emine Çalık da katıldı. Önceki dönem şube başkanlığı görevinde bulunan emekli başkan Hikmet Bölükbaşı ve diğer emekli öğretmenlere plâketler sunuldu.