Kapanmanın faturasını eğitimcilere kesmeyin

‘Kapanmanın faturasını eğitimcilere kesmeyin!’

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Türkiye’de uygulanmaya başlayacak olan tam kapanma sürecine yönelik açıklama yaparak, “Tam kapanma sürecinin faturası eğitim çalışanlarına çıkarılmamalıdır” dedi.

Öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerinin korunması gerektiğini vurgulayan Zobar, “Gelişmiş tüm ülkelerin aksine, yurttaşa hiçbir maddi destek açıklamadan ‘kapanma’ ilan edilirken, milyonlarca emekçi 17 gün boyunca ne yiyecek, nasıl yaşayacak sorusu duymazdan gelinmiştir. Yani hükümet, salgının faturasını bir kez daha halka kesmektedir.” dedi ve şunları kaydetti:

“Tarafsız bilim insanlarının çok daha önce talep ettiği bu kapanma kararının korona her gün ortalama 350 insanımızın canını alacak kadar büyümemişken ilan edilmemiştir. OECD ülkeleri arasında zaten eğitim çalışanının alımgücü açısından en düşük ücreti aldığı ülkeler arasında sıralanan Türkiye’de eğitim çalışanları, ‘tam kapama’ esnasında çeşitli bahanelerle ücretlerinin kesilmesi endişesi taşımaktadır. Eğitim çalışanlarının bu endişelerini silmek için hükümetin yapması gerekenler açıktır: Hukukun, toplu sözleşmelerin ve hakkaniyetin de gereği olarak, tüm eğitimcilerin (özel ve tüm kamuda çalışan, yönetici, kadrolu, sözleşmeli, usta öğretici, diğer eğitim çalışanları) yüz yüze eğitim sürecinde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders saatleri korunmalıdır. Sınıf öğretmenlerinin derslerine branş öğretmenlerinin girdiği saatlere ilişkin, atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin koordinatörlüğe ilişkin, bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin bu görevlerine ilişkin, eğitim Kurumu yöneticilerinin yöneticiliğine ilişkin, öğrencilerin herhangi bir nedenle (teknik ya da imkanların da kaynaklı gerekçelerle) canlı derse katılmamaları durumuna dair, Yüz yüze yapılamayacak olan DYK kurslarına ilişkin ve Hayat boyu öğrenme kapsamındaki kurumlarda görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin yaşayacakları kayıplara ilişkin ve benzeri durumlarla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar için gerekli tüm düzenlemeler yapılmalı, eğitim çalışanı ve yöneticilerin ücretlerinde kesintiye gidilmesinin önüne geçilmelidir. Derhal hazırlığına başlanması gereken bu düzenlemeler, ‘tam kapanma’ süreci başlamadan kamuoyuna ilan edilmelidir”

Aşısını olamayan öğretmenlerin tam kapanmada daha fazla mağdur edilmemesi için de çağrı yapan Zobar, “Aşı sırasında arkaya itilen, gönüllü icra edilmesi gereken pandemi görevlerine keyfi olarak koşulan, her fırsatta hakları biraz daha kırpılan eğitim emekçilerine tam kapanma süreci yeni mağduriyete neden olmamalıdır. Bu süreçte ayrım yapılmaksızın bütün eğitim emekçilerinin aşılanmaları tamamlanmalıdır. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olacağımızın, bu süreçte eğitim emekçisine dair yaşatılacak en ufak bir hak gaspı için tüm hukuki yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.